Staré moudro praví: „Kdo nezná svou minulost, nemůže pochopit svou současnost.“ Jak se prezentovalo v éře před PowerPointem? A můžeme si z postupů tehdejších tvůrců prezentací odnést něco do dnešních dní?
Píše se rok 1985. Amerika se pod vedením Ronalda Reagana snaží uzbrojit Sovětský svaz a docela se jí to daří, do jeho čela nastupuje Michail Gorbačov. 2 miliardy lidí po celém světě sledují koncerty Live Aid, Československo vyhrává MS v hokeji a Microsoft v listopadu představuje světu Windows 1.0.
Představte si, že jste v té době vysokým manažerem a chystáte se na prezentaci. Jak si prezentaci připravíte a v čem? O PowerPointu si můžete nechat jenom zdát. Na trhu se objeví teprve za dva roky a zhruba další dekádu bude trvat, než se stane prezentačním standardem. Světu profesionálních prezentací už od půlky století vládnou diapozitivy.
Ukázka nádherných slajdů firmy General Electric z konce 50. let minulého století
Kodak v roce 1961 uvedl na trh první karuselový diaprojektor a stanovil tak nový profesionální prezentační standard. Tyto ikonické technické kousky můžete vidět ve starých filmech i seriálech. Zahlédnete je třeba v Profesionálech a seriál Mad Men (na ČT Art běží v úterý večer jako Šílenci z Manhattanu) věnoval Carouselu dokonce celý díl, který vypráví o tom, že Kodak původně chtěl, aby se jeho projektor jmenoval Wheel neboli kolo.
Kodak Carousel 550R – nejstarší série karuselových diaprojektorů z počátku 60. let. Zdroj: www.van-eck.net
Vytvořit si profesionální diáky tehdy nebylo záležitostí několika minut. Museli jste vyhledat služeb profesionálního designéra. Změny na poslední chvíli? Zapomeňte na ně. Navrhnout a fyzicky vyrobit diapozitivy v rámečcích a poskládat je do zásobníku nějakou dobu trvalo. A nebylo to vůbec levné. Nancy Duarte uvádí, že za jeden diapozitiv jste v Americe mohli dát až 1500 dolarů. (Jsme dnes strašlivě laciní!) V kontrastu s dnešní situací, kdy si slajdy můžete vyrobit v krajním případě na tabletu či telefonu cestou na prezentaci, to zní až surrealisticky. Možná právě proto mají klasické diáky takové kouzlo. Jsou symbolem poctivé přípravy, profesionálního designu a jisté míry rozvážnosti.
Když se mi před časem dostalo do ruky několik rodinných diáků, začal jsem přemýšlet, jestli se dnes dají diáky vyrobit z digitálních dat. Po notné chvíli hledání jsem zjistil, že ano. V tu chvíli jsem se rozhodl, že zkusím navrhnout a vyrobit opravdové slajdy. Takové, s jakými se prezentovalo v době, kdy jsem se narodil. V druhém díle letního miniseriálu vám prozradím, jak jsem uspěl.
Zpátky v čase: Pořizuju diaprojektor (2. část)
Zpátky v čase: Projektor dorazil (3. část)