Jaké nástrahy na člověka čekají, když se vydá proti proudu času, snaží se vyrobit opravdové slajdy a pořídit si ikonický Kodak Carousel?
Když si představíte malý rámeček s diapozitivem, nevzbuzuje to v člověku zrovna zdání prvotřídní kvality obrazu. V době FullHD projektorů a UltraHD televizí by jeden nad obyčejným diákem ohrnul nos. Zdání klame. Na diapozitiv, který má na šířku 35 mm lze rutinně vměstnat 4096×2732 obrazových bodů (tedy slušných 11 megapixelů), což je vyšší rozlišení, než které nabízejí nejmodernější 4K televize. Lze však vyrobit i diáky s čtyřikrát vyšším rozlišením 45 megapixelů. Filmový materiál má i v dnešní době své kouzlo a není radno ho podceňovat. Své o tom vědí hollywoodští režiséři Christopher Nolan, Quentin Tarantino nebo J. J. Abrams, kteří před časem přemluvili firmu Kodak, aby klasický 35mm film nepřestala vyrábět.
Totéž se bohužel nedá říct o klasických diaprojektorech. Na trhu stále najdete pár výrobců, kteří je ještě vyrábějí. Ikonické Carousely od Kodaku si už bohužel neobjednáte – poslední sjely z výrobní linky v říjnu 2004. A tak jediná šance, jak si Kodak Carousel opatřit, je porozhlédnout se na aukčních serverech. V Česku neuspějete – karusely se do tehdejšího východního bloku příliš/vůbec nedovážely. K dispozici zde byly především výrobky tuzemské značky Meopta. Model Vario se dokonce nápadně podobal originálnímu Carouselu a pracoval i se zásobníky od firmy Kodak. Socialistické hospodářství si umělo poradit po svém. Mimochodem Meopta vyráběla i zpětné projektory – známější pod označením Meotar, které dřív byly k vidění snad na všech školách a staly se jedním z dalších symbolů prezentací v nedávných dobách.
Já ovšem stál o originální Kodak Carousel. Kodak měl naštěstí jeden ze svých výrobních závodů v německém Stuttgartu, takže na německém ebay najdete řadu méně i více zachovalých modelů. Stačí jen pečlivě vybírat. Když už nakupujete takový historický kousek, je potřeba myslet i na náhradní díly. A tak jsem nakonec vybral nabídku s dvěma objektivy a dálkovým ovládáním (samozřejmě drátovým). V době bezdrátových presenterů to má zvláštní šmrnc. Navíc jsem přikoupil i pár kruhových zásobníků na slajdy, ostatně ty taky v Česku seženete jen obtížně.
Projektor i s příslušenstvím je na cestě. V posledním díle tohoto miniseriálu se s vámi podělím o první dojmy z jeho fungování. Pokud patříte mezi pamětníky prezentací s diapozitivy, případně máte staré slajdy, které jste kdysi prezentovali, ozvěte se mi prosím telefonicky, nebo na e-mail blog@odprezentuj.cz. Díky.
Zpátky v čase: Prezentace s diaprojektory a diáky (1. část)
Zpátky v čase: Projektor dorazil (3. část)